یکشنبه 14 آذر 1400 - 12:07 بعد از ظهر

نام کاربري : پسورد : يا عضويت | رمز عبور را فراموش کردمارسال پاسخ
تعداد بازديد 10
نويسنده پيام
far70 آفلاين


ارسال‌ها : 9
عضويت: 2 /7 /1400


بهترین فیلتر تصفیه آب

کارخانه پالایه سازان، تولیدکننده مطرح انواع فیلترهای تصفیه آب خانگی، با هدف افزایش کیفیت آب آشامیدنی و با به کارگیری تکنولوژی روز دنیا اقدام به طراحی و تولید انواع فیلتر تصفیه آب می‌کند. انواع فیلترهای تصفیه آب خانگی بسته به کارکردشان، دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی نیز هستند.

با توجه به اینکه فیلتر تصفیه آب خانگی نقش مهمی در عملکرد این دستگاه ایفا می‌کند، بهتر است اقدام به خرید بهترین فیلتر تصفیه آب کنید. عدم اقدام به موقع برای تعویض فیلتر تصفیه آب خانگی نه تنها کیفیت آب آشامیدنی را کاهش می‌دهد، بلکه به دیگر فیلترهای دستگاه نیز آسیب وارد می‌کند. برای تعویض انواع فیلتر تصفیه آب می‌توانید اقدام به خرید پک کامل فیلتر تصفیه آب کنید.

عملکرد فیلترهای دستگاه تصفیه آب چگونه است؟

دستگاه‌ های تصفیه خانگی با 3 تا 8 مرحله تصفیه آب هم‌ اکنون در بازار موجود هستند. مسلم است که هرچه تعداد مراحل تصفیه آب بیشتر شود، کیفیت آب خروجی نیز بیشتر خواهد شد. از همین‌ رو به عنوان بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی موجود در بازار می‌ توان به دستگاه‌ های 6 مرحله‌ای و 8 مرحله‌ای اشاره کرد. منظور از تعداد مراحل تصفیه یک دستگاه در واقع همان تعداد فیلترهای دستگاه تصفیه است.
هر یک از فیلترها در هر مرحله وظیفه حذف مواد و املاحی در آب را بر عهده دارند.

1- فیلترهای کربنی: نقش عمده این فیلترها گرفتن کدورت، بو و مزه نامطبوع آب است. مواد آلی مضر موجود در آب همگی دارای ساختار کربنی هستند. از همین‌ رو فیلترهای کربنی می‌توانند با این مواد آلی وارد واکنش شده و آن‌ها را از آب حذف کنند. آبی که مملو از مواد آلی است، کدر تر از آب تصفیه شده بوده و طعم و بوی نامناسبی نیز دارد.

2- فیلترهای رسوب‌گیر: این فیلترها از جنس پلی پروپیلن هستند و وظیفه آن‌ ها حذف شن و ماسه، گل و لای، رسوبات، زنگ لوله‌ ها و لجن از آب است.

3- فیلتر ممبران: این فیلترها کار اسمز معکوس را انجام می‌دهند. ممبران یکی از مهم‌ترین فیلترهای دستگاه‌ تصفیه آب خانگی است. یکی از اهداف استفاده از فیلترهای الیافی پیش از فیلتر ممبران، افزایش عمر مفید و بازدهی بیشتر فیلترهای ممبران است.

4- فیلتر قلیایی: این فیلترها خاصیل اسیدی آب را کاهش کرده و PH آب را به سمت قلیایی‌تر شدن می‌برند.

5- فیلتر مینرال: این فیلتر آب را از مواد معدنی لازم برای بدن چون منیزیم و کلسیم که ممکن است طی مراحل تصفیه آب حذف شده باشند غنی می‌کند.

6- فیلتر مادون قرمز: دستگاه‌ های تصفیه آب 8 مرحله‌ای به عنوان فیلتر آخرین مرحله از فیلترهای مادون قرمز استفاده می‌ کنند. وظیفه این فیلتر اکسیژن سازی داخل آب است.

در بدو ورود آب لوله کشی به درون دستگاه تصفیه آب املاح و رسوبات درشت آن حذف می‌ شوند.

سپس آب از طریق شلنگ تصفیه آب به سمت فیلترهای مرحله دوم و سوم هدایت می‌شود. فیلترهای مرحله دوم عموما فیلترهای کربن فعال هستند که وظیفه حذف مواد آلی موجود در آب را برعهده دارند. در مرحله سوم نیز کلر از آب گرفته می‌ شود. وجود مقدار زیادی کلر در آب آشامیدنی تاثیرات منفی زیادی بر روی سلامتی انسان می‌ گذارد.

برای مثال کلر به مرور زمان می‌تواند منجر به ریزش مو یا چروک شدن پوست شود.

سپس آب با فشار پمپ دستگاه تصفیه آب وارد فیلتر ممبران می‌شود. بافت این فیلتر به اندازه‌ای ریز است که آب بدون کمک فشار پمپ نمی‌ تواند از آن عبور کند.

این فیلترها قادر هستند ذراتی با ابعاد کوچک‌ تر از 0/0001 میکرون را از آب حذف کنند. فیلتر ممبران همچنین قادر است ذراتی چون آرسنیک، نیتریت و نیترات را نیز از آب حذف کند. پس از خارج شدن آب از هوزینگ فیلتر ممبران آب وارد فیلتر پست کربن می‌شود.

فیلتر کربن خطی به عبارتی می‌ تواند دستگاه تصفیه آب را به یک آب شیرین کن خانگی تبدیل کند.

این فیلتر طعم آب آشامیدنی را شیرین‌تر می‌کند. چنانچه دستگاه تصفیه‌ای که خریداری کرده‌اید جزو دستگاه‌ های 6 تا 8 مرحله‌ای باشد، آب پس از عبور از فیلتر کربن خطی به فیلتر مینرال می‌ رسد. فیلتر مینرال در واقع فیلتری معدنی ساز است. بنابراین با استفاده از دستگاه تصفیه آب تنها آب تصفیه شده نمی‌ نوشید؛ بلکه آب معدنی و تصفیه شده در اختیار خواهید داشت. فیلترهای قلیایی یا فیلتر آلکالاین نیز برای کاهش خاصیت اسیدی آب مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

این فیلترها عموما فیلتر مرحله 7 دستگاه تصفیه خانگی هستند. اگر دستگاه 8 مرحله‌ای باشد به عنوان فیلتر مرحله آخر از یک فیلتر مادون قرمز استفاده می‌ شود که نقش اکسیژن سازی در آب را بر عهده دارد.

بهترین زمان تعویض انواع فیلترهای تصفیه آب چه زمانی است؟

هدف اصلی از خرید یک دستگاه تصفیه آب بهبود سطح کیفیت و بهداشت آب آشامیدنی است. اما اگر به موقع اقدام به تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب نکنید، این فیلترها دیگر قادر به تصفیه آب نخواهند بود. چنانچه فیلترها را تعویض نکنید نه تنها کیفیت آب تصفیه شده کاهش پیدا می‌کند بلکه ممکن است به دیگر اجزای دستگاه تصفیه آب خانگی و فیلترهای گران قیمت‌تر نیز آسیب‌هایی وارد شود.

زمان تعویض هر یک از فیلترها به چند فاکتور بسیار مهم بستگی دارد:
میزان آب ورودی
مدت زمان استفاده از فیلتر
کیفیت فیلتر
کیفیت آب ورودی به دستگاه تصفیه خانگی
با توجه به موارد فوق، مناسب‌ترین زمان برای تعویض هر فیلتر مشخص خواهد شد.
فیلترهای مرحله اول: زمان تعویض این فیلترها از 2 هفته تا 6 ماه در منطقه‌های مختلف متغیر است چراکه کیفیت آب آشامیدنی در همه مناطق یکسان نیست.
یکی از بهترین راه‌های تشخیص فیلترهای PP توجه به رنگ این فیلترها است. زمانی که فیلترهای مرحله اول کاملا به رنگ قهوه‌ای درآمدند باید نسبت به تعویض آن‌ها اقدام کنید.

فیلترهای مرحله دوم: مناسب‌ترین زمان برای تعویض این فیلترها هر 6 ماه یک بار است.
اما توجه به عوامل فوق ضروری است چراکه اگر کیفیت آب بسیار پایین باشد، ممکن است مجبور شوید زودتر فیلترهای مرحله دوم را تعویض کنید.

فیلترهای مرحله سوم: بهترین زمان تعویض برای این فیلترها نیز در مصرف خانگی هر 6 ماه یک بار است.
قیمت این فیلترها در بازار 10 تا 50 هزار تومان است.

فیلترهای مرحله چهارم: فیلتر مرحله چهارم یا همان فیلتر ممبران را باید زمانی تعویض کنید که دچار خرابی یا آسیب شده‌اند. فیلترهای ممبران جزو مهم‌ترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب به شمار می‌روند که اگر فیلترهای پیش تصفیه را مرتب تعویض کنید می‌توانند حتی تا 4 سال نیز عمر مفید داشته باشند.
قیمت برخی از مدل‌های خاص فیلتر ممبران برای آب‌های بسیار سخت ممکن است حتی تا 400 هزار تومان نیز برسد.

فیلترهای مرحله پنجم: بهترین زمان تعویض این فیلترها برای مصرف خانگی برای منطقه‌ای که کیفیت آب چندان نامناسب نیست، هر 1 سال یک بار است.

قیمت برخی از مدل‌های فیلتر مرحله پنجم حدود 200 هزار تومان است.

فیلترهای مرحله ششم: مناسب‌ترین زمان تعویض فیلترهای مینرال هر 1 الی 5/1 سال یک بار است. در صورت عدم تعویض فیلترها در این بازه زمانی دیگر کارایی لازم را نخواهند داشت.

فیلترهای قلیایی: فیلترهای قلیایی یا آلکالاین را بهتر است هر یک سال یک بار تعویض کنید تا کیفیت آب تصفیه شده توسط دستگاه کاهش نیابد.

فیلترهای فرابنفش: زمانی که لامپ UV می‌سوزد زمانی است که باید فیلترهای فرابنفش را تعویض کنید. این فیلترها عموما بین 1 الی 3 سال عمر مفید دارند. فیلترهای فرابنفش نیز جزو فیلترهای گران قیمت به شمار می‌روند.

چهارشنبه 07 مهر 1400 - 18:10
نقل قول اين ارسال در پاسخ گزارش اين ارسال به يک مدير
ارسال پاسخ
براي نمايش پاسخ جديد نيازي به رفرش صفحه نيست روي تازه سازي پاسخ ها کليک کنيد !برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :